216BA-R920LPB
Chassis Supermicro CSE-216BA-R920LPB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BA-R920LPB
Warehouse product ID: 1631
Weight (gross): 24.04 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 68cm x 27cm
UPC/EAN: 672042121175
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 2U chassis support for max. motherboard size - 13" x 13.68", E-ATX and ATX. Support up to 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed.
2. 24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. 24-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)
7. Optional 5 x 6cm fan cooling module for 826B/216B
|---|---|
| SKU | CSE-216BA-R920LPB |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Max. drives # | 24 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |