216BE1C-R920WB
Chassis Supermicro CSE-216BE1C-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
216BE1C-R920WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BE1C-R920WB
Warehouse product ID: 4289
Weight (gross): 27.22 kg
Size of the package (LxWxH): 96cm x 66cm x 26cm
UPC/EAN: 672042148097
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1.2U chassis support for SMC Proprietary WIO motherboards max. motherboard size - 12" x 13", 13" x 13.68". Support up to 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay, optional 2 x 2.5" hot-swap drive bay
3.24-port 2U SAS3 12Gbps single-expander backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.WIO Slots (4x Full-height, Half-length + 3x Low-profile)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216BE1C-R920WB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 12" x 13", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes