213LT-600LPB
Chassis Supermicro CSE-213LT-600LPB 2U 600W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 213LT-600LPB
Warehouse product ID: 1628
Weight (gross): 21.70 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 68cm x 27cm
UPC/EAN: 672042106004
Log in to add a review.
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2.8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay, 1 x 5.25" drive bay
4.1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
5.7 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-213LT-600LPB |
| Basic informations | |
| U size | 2U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | No |
| Power supply power | 600 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 8 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |