815TQ-R500CB
Chassis Supermicro CSE-815TQ-R500CB 1U 500W Redundant Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 815TQ-R500CB
Warehouse product ID: 1939
Weight (gross): 16.40 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042090426
Log in to add a review.
1. 1U chassis support for motherboard size ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13"
2. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay with SES2
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 4-port 1U TQ backplane (W/ enclosure management), support up to 4x 3.5-inch SAS/SATA HDD
5. 1U 500W Redundant Single Output power supply W/PMbus 54.5mm width
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s) (Riser Card Required)
7. 3 x 4cm counter-rotating PWM fan(s)
8. Optional 2 x fan for PCI card cooling
|---|---|
| SKU | CSE-815TQ-R500CB |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 1 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 12" x 10" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 500 W |
| Max. drives # | 4 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | No |