813MFTQC-350CB2
Chassis Supermicro CSE-813MFTQC-350CB2 1U 350W Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 813MFTQC-350CB2
Warehouse product ID: 264770
Weight (gross): 17.70 kg
Size of the package (LxWxH): 76cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042294732
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: PL: NoneNL: 104 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
1. 1U Chassis for motherboard support size: (12" x 10") (9.6" x 9.6")
2. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
3. 1U 4-Port 12Gbps Backplane Support 4x3.5" SAS3/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 350W Multi-output power supply Platinum level
5. 1 full height expansion slot(s)
6. 4 x 40x28mm PWM fan(s)
7. Optional 2 x 40x28mm PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-813MFTQC-350CB2 |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 1 |
| Motherboard formats support | ATX |
| Motherboard sizes support | 9.6" x 9.6", 12" x 10" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | No |
| Power supply power | 350 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 4 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | No |