116AC10-R860CB-N10
Chassis Supermicro CSE-116AC10-R860CB-N10 1U 860W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Supermicro
116AC10-R860CB-N10
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 116AC10-R860CB-N10
Warehouse product ID: 1016421
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 23.5" Depth 1U Rackmount Chassis - supports for maximum motherboard sizes of 12" x 13"
3. 800W/860W 1U redundant power supply
4. 1 full-height & full-length expansion slot(s)
5. 4 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
6. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-116AC10-R860CB-N10
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 860 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 10
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes