113MTQ-600CB
Chassis Supermicro CSE-113MTQ-600CB 1U 600W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 113MTQ-600CB
Warehouse product ID: 1596
Weight (gross): 13.40 kg
Size of the package (LxWxH): 77cm x 61cm x 22cm
UPC/EAN: 672042102921
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Log in to add a review.
1. 1U Rackmount Chassis, supports maximum motherboard sizes: 13.68" x 10.5"
2. 8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 8-port 1U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
5. 1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
6. 1 full height expansion slot(s)
7. 4 x 40x28mm PWM fan(s)
8. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-113MTQ-600CB |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 1 |
| Motherboard formats support | Proprietary |
| Motherboard sizes support | 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | No |
| Power supply power | 600 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 8 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |