514-R400W
Chassis Supermicro CSE-514-R400W 1U 400W Redundant 2xHDD SATA
Manufacturer: Supermicro
Part number: 514-R400W
Warehouse product ID: 4942
Weight (gross): 8.20 kg
Size of the package (LxWxH): 69cm x 61cm x 21cm
UPC/EAN: 672042168934
Log in to add a review.
1. Support WIO MB size of Proprietary 12.3" x 13", Proprietary 8.15" x 13.05".
2. Up to 2 x 2.5" fixed with bracket
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 1U 400W Redundant single output power supply, W/PMbus, gold level
5. Up to , 2 full height expansion slot(s) , 1 low-profile expansion slot(s)
6. 4 x 40x56mm PWM fan(s)
7. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-514-R400W |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 3 |
| Motherboard formats support | Proprietary |
| Motherboard sizes support | 8.15" x 13.05", 12" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 400 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | No |
| Max. drives # | 2 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |