LB16AC10-R860AW
Chassis Supermicro CSE-LB16AC10-R860AW 1U 860W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Supermicro
LB16AC10-R860AW
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: LB16AC10-R860AW
Warehouse product ID: 814185
Availability*: PL: NoneNL: 28 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. SAS3 12Gb/s and NVMe support
1U Optimized for CloudDC motherboard with S-AIOM support, support MB size up to 12.3" x 13.4"
2. 10 x 2.5"(tool-less) hot-swap SAS3/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 1U 10-Slot SFF Backplane Supports SAS3/SATA3/NVMe
5. 1U 860W Redundant power supply Platinum level, 24Pin output
6. 2x full-height & full-length expansion slot(s) 2x AIOM expansion slot(s)
7. 4 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s) by default, 2 x as optional
8. Support Service Tag for system information
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-LB16AC10-R860AW
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 2
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 12.3" x 13.4"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 860 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 10
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes