829BTQ-R920WB
Chassis Supermicro CSE-829BTQ-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 829BTQ-R920WB
Warehouse product ID: 2056
Weight (gross): 23.60 kg
Size of the package (LxWxH): 100cm x 66cm x 28cm
UPC/EAN: 672042105700
Log in to add a review.
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary WIO , 13.68" x 16.5" motherboards
2.10 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.4 full-height & full-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.4 x 80mm 9500 RPM fan(s)
7.Optional 3 x fans for 100% cooling redundancy
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-829BTQ-R920WB |
| Basic informations | |
| U size | 2U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | Proprietary |
| Motherboard sizes support | 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 10 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | No |