846BA-R920B
Chassis Supermicro CSE-846BA-R920B 4U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
846BA-R920B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 846BA-R920B
Warehouse product ID: 2102
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 35cm
UPC/EAN: 672042104543
Availability*: PL: NoneNL: 10 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1. 4U chassis support for max. motherboard size - 13.68" x 13" E-ATX, 12" x 10" ATX and 9.6" x 9.6" Micro-ATX
2. 24 x 3.5" hot-swap drive bay
3. 24-port 4U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 3.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 920W Redundant Platinum Level Power Supply
5. 7 full-height & full-length expansion slot(s)
6. 3 x 8cm hot-swap redundant PWM cooling fan(s)
7. 2 x 8cm hot-swap exhaust fan(s) & air shroud
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-846BA-R920B
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 9.6" x 9.6", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 24
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No