216BE2C-R920WB
Chassis Supermicro CSE-216BE2C-R920WB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BE2C-R920WB
Warehouse product ID: 4291
Weight (gross): 25.90 kg
Size of the package (LxWxH): 96cm x 66cm x 26cm
UPC/EAN: 672042148110
Log in to add a review.
1.2U Chassis for motherboard support size: (ATX 12" x 10") (E. ATX 12" x 13") (E.E. ATX 13.68" x 13")
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay, optional 2 x 2.5" hot-swap drive bay
3.24-port 2U SAS3 12Gbps dual-expander backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.WIO Slots (4x Full-height, Half-length + 3x Low-profile)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
|---|---|
| SKU | CSE-216BE2C-R920WB |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX, EE-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 920 W |
| Max. drives # | 24 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |