LB16AC10-R860AW
Chassis Supermicro CSE-LB16AC10-R860AW 1U 860W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: LB16AC10-R860AW
Warehouse product ID: 814185
Availability*: PL: NoneNL: 28 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. SAS3 12Gb/s and NVMe support
1U Optimized for CloudDC motherboard with S-AIOM support, support MB size up to 12.3" x 13.4"
2. 10 x 2.5"(tool-less) hot-swap SAS3/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 1U 10-Slot SFF Backplane Supports SAS3/SATA3/NVMe
5. 1U 860W Redundant power supply Platinum level, 24Pin output
6. 2x full-height & full-length expansion slot(s) 2x AIOM expansion slot(s)
7. 4 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s) by default, 2 x as optional
8. Support Service Tag for system information
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-LB16AC10-R860AW |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 2 |
| Motherboard formats support | Proprietary |
| Motherboard sizes support | 12.3" x 13.4" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 860 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 10 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |