216BAC-R920LPB
Chassis Supermicro CSE-216BAC-R920LPB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
216BAC-R920LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BAC-R920LPB
Warehouse product ID: 4287
Weight (gross): 24.00 kg
Size of the package (LxWxH): 96cm x 66cm x 26cm
UPC/EAN: 672042138005
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: PL: NoneNL: 84 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features ;
1. 2U chassis support max. motherboard size - ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13", EE-ATX 13" x 13.68". Support up to ATX 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed
2. 24 x 2.5" hot-swap drive bay, optional 2 x 2.5" hot-swap drive bay
3. 24-port 2U SAS3 12Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
7. Optional 5 x 6cm 4pin high performance fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216BAC-R920LPB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX, EE-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes