743TQ-903B-SQ
Chassis Supermicro CSE-743TQ-903B-SQ 4U 900W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 743TQ-903B-SQ
Warehouse product ID: 791767
HS: 8473 30 20 00
ECCN: ear99
Availability*: PL: NoneNL: 1 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 8x 3.5"/2.5" SAS/SATA Backplane for Hot-Swappable Drives
2. Whisper-Quiet (<28dB)
3. Front HDD Door Lock & Side Panel Intrusion Switch
4. Front I/O Ports: 2x USB 3.0
5. 2x 8cm PWM Fans & 1x 9cm Rear PWM Fan
6. 4U / Full Tower Chassis Supports max. Motherboard, Sizes: E-ATX 12" x 13"/ATX/Micro ATX
7. 903W 80-Plus Gold Certified High-Efficiency Power Supply
8. 3x 5.25" External HDD Drive Bays & 8x 3.5"/2.5" Hot-Swappable HDD Drives
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-743TQ-903B-SQ |
| Basic informations | |
| U size | 4U |
| Expansion slots # | 7 |
| Motherboard formats support | ATX, E-ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | No |
| Power supply power | 900 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 8 |
| 3,5" drives support | Yes |
| 2,5" drives support | Yes |