116AC10-R860CB-N10
Chassis Supermicro CSE-116AC10-R860CB-N10 1U 860W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Manufacturer: Supermicro
Part number: 116AC10-R860CB-N10
Warehouse product ID: 1016421
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 23.5" Depth 1U Rackmount Chassis - supports for maximum motherboard sizes of 12" x 13"
3. 800W/860W 1U redundant power supply
4. 1 full-height & full-length expansion slot(s)
5. 4 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
6. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
| Manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| SKU | CSE-116AC10-R860CB-N10 |
| Basic informations | |
| U size | 1U |
| Expansion slots # | 1 |
| Motherboard formats support | ATX |
| Motherboard sizes support | 12" x 13" |
| Power Supply | |
| Redundant power supply | Yes |
| Power supply power | 860 W |
| Power supply type | AC |
| Drives | |
| Hot-Swap | Yes |
| Max. drives # | 10 |
| 3,5" drives support | No |
| 2,5" drives support | Yes |