A2SDV-12C+-TLN5F
Manufacturer: Supermicro
Part number: A2SDV-12C+-TLN5F
Warehouse product ID: 318856, 318857
Size of the package (LxWxH): 47cm x 38cm x 9cm
UPC/EAN: 672042307173
Availability*: PL: NoneNL: 3 pcs. (estimated delivery time from 4 to 10 business days)
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Log in to add a review.
1. Intel Atom Processor C3858, Single Socket FCBGA1310 supported, CPU TDP support 25W
2. System on Chip
4. Expansion slots: 1 PCI-E 3.0 x8 (Slot 6 or 7 option)
6. 4x 10GbE LAN ports, 1x 1GbE LAN port (IPMI shared LAN)
7. 2 SATA3 (6 Gbps) ports
8. I/O: 1 VGA, 2 COM (1 via header, 1 rear RJ45), TPM header
9. 5 USB 3.0 (4 rear, Type-A), 2 USB 2.0 (2 via headers)
10. Intel Quick Assist Technology
11. Supports 12V DC power input
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | MBD-A2SDV-12C+-TLN5F | ||||||||||
| Basic informations | |||||||||||
| Chipset | SoC | ||||||||||
| Format | Flex-ATX | ||||||||||
| Size | 9" x 7.25" | ||||||||||
| Expansion slots # | 1 | ||||||||||
| Processor | |||||||||||
| CPU socket | FCBGA1310 | ||||||||||
| CPU family | Intel Atom C3858 FCBGA1310 | ||||||||||
| CPU builtin | Yes | ||||||||||
| Max. CPU # | 1 | ||||||||||
| SNK shape | Standard | ||||||||||
| System Memory | |||||||||||
| Max. memory size support | 256 GB | ||||||||||
| Memory sockets # | 4 | ||||||||||
| Memory correction support | ER | ||||||||||
| Memory size type support | DIMM | ||||||||||
| Memory type support | DDR4 | ||||||||||
| On-Board Devices | |||||||||||
| SATA support | Yes | ||||||||||
| SATA sockets # | 2 | ||||||||||
| SAS support | No | ||||||||||
| NVMe support | No | ||||||||||
| M.2 support | Yes | ||||||||||
| M.2 sockets # | 2 | ||||||||||
| NIC # | 4 | ||||||||||
| NIC chipset/type |
| Hardaware RAID | No | ||||||||||
| IPMI | Yes | ||||||||||
| VGA | Yes | ||||||||||
| Other | |||||||||||
| Supported RSC | N/D | ||||||||||
| Application | Routing, Cost-effective | ||||||||||
| Power consumption | 50 W | ||||||||||