847E16-R1400LPB
Chassis Supermicro CSE-847E16-R1400LPB 4U 1400W Redundant Hot-Swap 36xHDD SATA
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
847E16-R1400LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 847E16-R1400LPB
Warehouse product ID: 2121
Weight (gross): 41.28 kg
Size of the package (LxWxH): 101cm x 70cm x 45cm
UPC/EAN: 672042071692
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 4U chassis - supports for maximum motherboard sizes: 13.68" x 13", E-ATX, ATX, and UIO motherboards
2. 36 x 3.5" hot-swap HDD bays for server chassis
3. 1U 1100/1400W Redundant single output power supply, gold level w/PMbus
4. 7 low-profile expansion slot(s)
5. 7 x 8cm hot-swap redundant PWM cooling fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-847E16-R1400LPB
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1400 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 36
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No