847BE1C12-R1K68LPB4
Chassis Supermicro CSE-847BE1C12-R1K68LPB4 4U 1600W Hot-Swap 36xHDD SATA/SAS
Supermicro
847BE1C12-R1K68LPB4
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 847BE1C12-R1K68LPB4
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 36x (24 front + 12 rear) 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bays supporting SAS3/2 or SATA3 HDDs with 12Gbps throughput
2. Optional rear 2.5" removable HDD
3. Redundant 1600W Titanium Level (1+1) power supplies with PMBus
5. E1C12: Single SAS3 (12Gbps) expander plus 12 x NVMe backplane(Front:8/ Rear:4)
6. Mini SAS HD (SFF 8643) connectivity on backplane
7. Palletized packaging for easy shipping and handling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-847BE1C12-R1K68LPB4
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 9.6" x 9.6", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 1600 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 36
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No