846BE16-R920B
Chassis Supermicro CSE-846BE16-R920B 4U/Tower 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
846BE16-R920B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 846BE16-R920B
Warehouse product ID: 2104
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 35cm
UPC/EAN: 672042107049
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. 4U chassis support for max. motherboard size - 13.68" x 13" E-ATX, 12" x 10" ATX and 9.6" x 9.6" Micro-ATX
2. 24 x 3.5" hot-swap drive bay
3. 1U 920W Redundant Platinum Level Power Supply
4. 7 full-height & full-length expansion slot(s)
5. 3 x 8cm hot-swap redundant PWM cooling fan(s)
6. 2 x 8cm hot-swap exhaust fan(s) & air shroud
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-846BE16-R920B
Basic informations
U size 4U/Tower
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Max. drives # 24
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes