842TQC-865B
Chassis Supermicro CSE-842TQC-865B 4U 865W Hot-Swap 5xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
842TQC-865B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 842TQC-865B
Warehouse product ID: 408904
Weight (gross): 11.34 kg
Size of the package (LxWxH): 74cm x 65cm x 35cm
UPC/EAN: 672042335756
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. 865W High Efficiency Power Supply
2. 5x SAS3 3.5" HDD Bays
3. 3x 5.25" Peripheral Drive Bays
4. 1x Slim DVD-ROM Drive Bay
5.7x Full-height, Full-length Tool-less Expansion SlotsDual channel Air Duct design
6. 2x Front USB 3.0 Ports & 1x Com port
7. Optional Front Bezel with Removable Air Filter
8. Power Switch, Reset Switch & 6x LED Indicators
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-842TQC-865B
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX, mATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 865 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 5
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No