842TQ-665B
Chassis Supermicro CSE-842TQ-665B 4U 665W Hot-Swap 5xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
842TQ-665B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 842TQ-665B
Warehouse product ID: 2097
UPC/EAN: 672042079827
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 665W High Efficiency Power Supply
2. 5x 3.5" HDD Bays
3. 3x 5.25" Peripheral Drive Bays
4. 1x Slim DVD-ROM Drive Bay
5.5. 7x Full-height, Full-length Tool-less Expansion Slots
6. Dual channel Air Duct design
7. 2x Front USB 2.0 Ports & 1x Com port
8. Optional Front Bezel with Removable Air Filter
9. Power Switch, Reset Switch & 6x LED Indicators
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-842TQ-665B
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 665 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 5
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No