836TQ-R800B
Chassis Supermicro CSE-836TQ-R800B 3U 800W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
836TQ-R800B
Manufacturer: Supermicro
Part number: 836TQ-R800B
Warehouse product ID: 2093
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 102cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042005444
2. 16x 3.5" hot-swap drive bays supporting SAS2 or SATA3 HDDs with 6Gbps throughput
3. Redundant (1+1) 800W high efficiency power supplies
4. Direct Attached SAS2 (6Gbps) backplane
5. Up to 18 hot-swap drives with optional slim floppy/DVD sizes drive bays
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-836TQ-R800B
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 800 W
Max. drives # 16
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No