836E16-R1200B
Chassis Supermicro CSE-836E16-R1200B 3U 1200W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
836E16-R1200B
Manufacturer: Supermicro
Part number: 836E16-R1200B
Warehouse product ID: 2083
Weight (gross): 23.50 kg
Size of the package (LxWxH): 102cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042071661
2. 16x 3.5" hot-swap drive bays supporting SAS2 or SATA3 HDDs with 6Gbps throughput
3. Redundant (1+1) 1200W Gold Level (93%) high efficiency power supplies
4. E16: Single SAS2 (6Gbps) expander backplane; E26: Dual SAS2 (6Gbps) expanders backplane
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-836E16-R1200B
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1200 W
Max. drives # 16
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No