836BE16-R920B
Chassis Supermicro CSE-836BE16-R920B 3U 920W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
836BE16-R920B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 836BE16-R920B
Warehouse product ID: 2074
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 102cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042104185
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features ;
1. Optimized chassis cooling with redundant cooling fans and adjustable air shroud
2. 16x 3.5" hot-swap drive bays supporting SAS2 or SATA3 HDDs with 6Gbps throughput
3. Redundant (1+1) 920W Platinum Level (94%) high efficiency power supplies
4. E16: Single SAS2 (6Gbps) expander backplane; E26: Dual SAS2 (6Gbps) expanders backplane
5. Up to 20 hot-swap drives with optional slim floppy/DVD sizes and rear 2.5" drive bays
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-836BE16-R920B
Basic informations
U size 3U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 16
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes