836A-R1200B
Chassis Supermicro CSE-836A-R1200B 3U 1200W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
836A-R1200B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 836A-R1200B
Warehouse product ID: 2071
Weight (gross): 23.59 kg
Size of the package (LxWxH): 102cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042047833
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. Optimized chassis with redundant cooling: 5x 8cm Hot-swap PWM Fans
2. Adjustable air shroud
3. 16x 3.5" hot-swap drive bays supporting SAS2/SATA3 HDD
4. Direct Attached SAS2/SATA3 backplane with Mini-I-Pass (SFF 8087) connectivity
5. Redundant (1+1) 1200W gold level (93%) high efficiency power supplies
6. Optional Slim DVD-ROM Drive (x1) 7. Palletized package for secure transportation
8. Up to 18 hot-swap drives with optional slim floppy/DVD sizes drive kits
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-836A-R1200B
Basic informations
U size 3U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1200 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 16
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No