835TQ-R920B
Chassis Supermicro CSE-835TQ-R920B 3U 920W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
835TQ-R920B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 835TQ-R920B
Warehouse product ID: 2069
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 87cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042069675
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. 920W Redundant High-efficiency Platinum Level (94%+) Power Supplies
2. 8x 3.5" Hot-swap SAS2/SATA3, 2x 5.25" Drive Bays & 1x Slim DVD-ROM
3. Optional hot-swap Slim HDD/SSD drive Kit and Mobile Racks for additional storage
4. 7x Full-height, Full-length Expansion Slots
5. Five Fans (3 middle, 2 rear) & Adjustable Air Shroud for 100% Cooling Redundancy
6. Note: Full SES2 Support is only available on SAS motherboards
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-835TQ-R920B
Basic informations
U size 3U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes