835TQ-R800B
Chassis Supermicro CSE-835TQ-R800B 3U 800W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
835TQ-R800B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 835TQ-R800B
Warehouse product ID: 2068
Weight (gross): 34.02 kg
Size of the package (LxWxH): 87cm x 68cm x 33cm
UPC/EAN: 672042018208
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1.3U chassis support for motherboard size - 13.68" x 13", E-ATX and ATX
2.8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
3.SAS833/835 BACK PANEL WITH AMI MG9072
4.1U 800W hot swap redundant power supply.
5.7 full-height & full-length expansion slot(s)
6.3 x 80mm Hot-swap PWM Fans
7.2 x 80mm PWM Rear Chassis Fans
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-835TQ-R800B
Basic informations
U size 3U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 800 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No