829HAC12-R1K62LPB
Chassis Supermicro CSE-829HAC12-R1K62LPB 2U 1600W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Supermicro
829HAC12-R1K62LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 829HAC12-R1K62LPB
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 12x NVMe/ SAS3 Hybrid Drive Bays Provide Ultimate Flexibility
2. Additional 4x 3.5" Hot-swap SAS3/ SATA3 HDD Bays with Rear 2x 2.5” SAS3/SATA3 HDD option
3. Enhanced cooling design w/ 4x 8cm 13.5K RPM high-performance fans
4. Redundant 1600W Titanium Level (96%+) high-efficiency supplies
5. Optional cable management arm for hot-swap access
6. 7x Low-profile, Half-length I/O expansion slots
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-829HAC12-R1K62LPB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1600 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 16
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes