825TQC-R740LPB
Chassis Supermicro CSE-825TQC-R740LPB 2U 740W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
825TQC-R740LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 825TQC-R740LPB
Warehouse product ID: 34285
Weight (gross): 23.59 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042208029
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Kluczowe cechy / Key features :
1. 2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2. 8 x 3.5" hot-swap SAS3/SATA drive bay, 2 x 3.5" fixed drive bay
3. 8-port 2U SAS3 12Gbps TQ backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 740W Redundant Platinum Power Supply W/PMbus
5. 7 low-profile expansion slot(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-825TQC-R740LPB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 740 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes