825TQ-R740UB
Chassis Supermicro CSE-825TQ-R740UB 2U 740W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
825TQ-R740UB
Manufacturer: Supermicro
Part number: 825TQ-R740UB
Warehouse product ID: 2010
UPC/EAN: 672042105298
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary UIO motherboards
2.8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 2 x 3.5" fixed drive bay
3.8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDD
4.1U 740W Redundant Platinum Power Supply W/PMbus
5.4 full-height & full-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-825TQ-R740UB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 740 W
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No