825TQ-R720LPB
Chassis Supermicro CSE-825TQ-R720LPB 2U 720W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
825TQ-R720LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 825TQ-R720LPB
Warehouse product ID: 2007
Weight (gross): 23.59 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042041916
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Kluczowe cechy / Key features :
1. 2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2. 8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 2 x 3.5" fixed drive bay
3. 8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDD
4. 1U 720W Redundant Power Supply W/ PMbus 80Plus Gold
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-825TQ-R720LPB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 720 W
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes