825TQ-600WB
Chassis Supermicro CSE-825TQ-600WB 2U 600W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
825TQ-600WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 825TQ-600WB
Warehouse product ID: 4947
Weight (gross): 23.59 kg
Size of the package (LxWxH): 88cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042164783
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary WIO , 13.68" x 13" motherboards
2.8 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 2 x 3.5" fixed drive bay
3.8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 3.5-inch SAS/SATA HDD
4.1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
5.4 full-height & full-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-825TQ-600WB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 600 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No