819TQ-R700UB
Chassis Supermicro CSE-819TQ-R700UB 1U 700W Redundant Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
819TQ-R700UB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 819TQ-R700UB
Warehouse product ID: 1962
Weight (gross): 17.24 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 67cm x 23cm
UPC/EAN: 672042071128
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 1U Chassis optimized for 12.8" x 16.5" Resource-Optimized motherboards
2. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 4-port 1U TQ backplane (W/ enclosure management), support up to 4x 3.5-inch SAS/SATA HDD
5. 1U 700W hot swap redundant 50mm wide power supply.
6. 2 full height expansion slot(s) , 1 low-profile expansion slot(s)
7. 5 x 40x56mm PWM fan(s)
8. Optional 1 x fan for PCI card cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-819TQ-R700UB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 3
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 12.8" x 13.4"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 700 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 4
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No