818TQ-1400LPB
Chassis Supermicro CSE-818TQ-1400LPB 1U 1400W Redundant Hot-Swap 3xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
818TQ-1400LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 818TQ-1400LPB
Warehouse product ID: 1961
Weight (gross): 19.05 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 67cm x 23cm
UPC/EAN: 672042071876
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 1U Chassis support for max. motherboard size 16.48" x 14.3" E-ATX (Quad-processor motherboards)
2. 3 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay with SGPIO
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 3-port 818 TQ (W/ AMI 9071) backplane, support up to 3x 3.5-inch SAS/SATA HDD
5. 1U 1200/1400W Front loaded Redundant Power Supply, W/PMbus, Gold Level
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s)
7. 7 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-818TQ-1400LPB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 17" x 10.4"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1400 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 3
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No