815TQ-R700CB
Chassis Supermicro CSE-815TQ-R700CB 1U 750W Redundant Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
815TQ-R700CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 815TQ-R700CB
Warehouse product ID: 1948
Weight (gross): 16.33 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042068494
1. 1U Chassis support motherboard size: ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13"
2. 1x full-height & full-length expansion slot(s), 1x low-profile expansion slot(s)
3. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bays
4. 1x Slim DVD-ROM Drive (optional)
5. Power Switch, Reset, UID Button & LED Indicators
6. 4 x 4cm Heavy Duty counter-rotating with optimal fan(s) speed control
7. 700W/750W Redundant AC-DC High-efficiency Power Supply with PMBus and I2C
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-815TQ-R700CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 2
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 750 W
Max. drives # 4
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No