815TQ-720CB
Chassis Supermicro CSE-815TQ-720CB 1U 720W Redundant Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
815TQ-720CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 815TQ-720CB
Warehouse product ID: 1935
Weight (gross): 16.33 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042045990
1. 1U chassis support for motherboard size 13.68" x 13" and ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13"
2. 4 x 3.5" hot-swap SAS/SATA drive bay with SES2
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 4-port 1U TQ backplane (W/ enclosure management), support up to 4x 3.5-inch SAS/SATA HDD
5. 1U 720W Redundant Power Supply W/ PMbus 80Plus Gold
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s) (Riser Card Required)
7. 4 x 4cm heavy duty counter-rotating with optimal fan(s) speed control
8. Optional 2 x fan for PCI card cooling
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-815TQ-720CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 720 W
Max. drives # 4
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No