813MT-300C
Chassis Supermicro CSE-813MT-300C 1U 300W Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
813MT-300C
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 813MT-300C
Warehouse product ID: 1858
Weight (gross): 14.10 kg
Size of the package (LxWxH): 51cm x 44cm x 43cm
UPC/EAN: 672042662371
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. 300W Power Supply
2. 4x 3.5" Hot-swap SAS / SATA Drive Bays
3. 1x Slim DVD ROM Drive (Optional)
4. 1x Serial, 2 x USB Front Access I/O
5. 3x 4cm 12,500 RPM PWM Fan
6. 1x Full-height, Half-length I/O Expansion Slot
7. Power Switch & 5 LED Indicators
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-813MT-300C
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support ATX
Motherboard sizes support 12" x 10"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 300 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 4
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No