813LT-R500CB
Chassis Supermicro CSE-813LT-R500CB 1U 500W Redundant Hot-Swap 2xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
813LT-R500CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 813LT-R500CB
Warehouse product ID: 4297
Weight (gross): 18.14 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042132614
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 1U Chassis for motherboard support size: (12" x 13")
2. 2 x 3.5" hot-swap SAS/SATA
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
5. 1U 500W Redundant Single Output power supply W/PMbus 54.5mm width
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s)
7. 2 x 10cm blower
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-813LT-R500CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 500 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 2
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No