748S-R1000
Chassis Supermicro CSE-748S-R1000 4U 1000W Redundant Hot-Swap 5xHDD SATA
Supermicro
748S-R1000
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 748S-R1000
Warehouse product ID: 1773
UPC/EAN: 672042010110
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 1000W Redundant Power Supply
2. 5 x 3.5" U320 SCSI Hot-swappable, Drive Bays
3. 3x 5.25" Peripheral Drive Bays,(One with Floppy Drive Bezel)
4. 7x Full-height, Full-length expansion slot
5. 3x Hot-Swappable Cooling Fans
6. 3x 5000 RPM Hot-Swappable Rear-Exhaust Fans
7. 2x Front USB Ports
8. Power Switch, Reset Switch & 6 LED Indicators
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-748S-R1000
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 16.48" x 14.3"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1000 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 5
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No