743TQ-1200B-SQ
Chassis Supermicro CSE-743TQ-1200B-SQ 4U/Tower 1200W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
743TQ-1200B-SQ
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 743TQ-1200B-SQ
Warehouse product ID: 1751
Weight (gross): 25.40 kg
Size of the package (LxWxH): 80cm x 63cm x 36cm
UPC/EAN: 672042096275
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
Kluczowe cechy / Key features :
1. 8x 3.5" SAS/SATA Backplane for Hot-Swappable Drives
2. Whisper-Quiet (<27dB)
3. Front HDD Door Lock & Side Panel Intrusion Switch
4. Front I/O Ports: 2x USB 3.0
5. 2x 8cm PWM Fans & 1x 9cm Rear PWM Fan
6. 4U / Full Tower Chassis Supports max. Motherboard, Sizes E-ATX 12" x 13"/ATX/Micro ATX
7. 1200W Platinum Level Certified High-Efficiency Power Supply
8. 3x 5.25" External HDD Drive Bays & 8x 3.5" Hot-Swappable HDD Drives
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-743TQ-1200B-SQ
Basic informations
U size 4U/Tower
Expansion slots # 7
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 1200 W
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes