743TQ-1200B
Chassis Supermicro CSE-743TQ-1200B 4U 1200W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
743TQ-1200B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 743TQ-1200B
Warehouse product ID: 1750
Weight (gross): 25.40 kg
Size of the package (LxWxH): 80cm x 63cm x 36cm
UPC/EAN: 672042096022
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. 8x 3.5" SAS/SATA Backplane for Hot-Swappable Drives
2. Front HDD Door Lock & Side Panel Intrusion Switch
3. Front I/O Ports: 2x USB 3.0
4. 4x Middle 8cm (5000 rpm) PWM Fans & 2x 8cm (5000 rpm) PWM Fans
5. 4U / Full Tower Chassis Supports max. Motherboard, Sizes – E-ATX 12" x 13"/ATX/Micro ATX
6. 1200W Platinum Level Certified High-Efficiency Power Supply
7. 3x 5.25" External HDD Drive Bays & 8x 3.5" Hot-Swappable HDD Drives
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-743TQ-1200B
Basic informations
U size 4U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 1200 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support Yes
2,5" drives support No