721TQ-250B2
Chassis Supermicro CSE-721TQ-250B2 Mid-Tower/Mini-Tower 250W Hot-Swap 6xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
721TQ-250B2
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 721TQ-250B2
Warehouse product ID: 493698
Weight (gross): 7.71 kg
Size of the package (LxWxH): 41cm x 35cm x 32cm
UPC/EAN: 672042350452
HS: 8473 30 20 00
ECCN: EAR99
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. Compact Mini-Tower: D 11"x W 8.27"x H 9.45"
2. Support wide range of Mini-ITX (6.75"x 6.75") motherboards
3. 4 3.5" Hot-Swap SATA3/SAS2 drive bays, 2 internal 2.5" SATA drive bays, and 1 slim DVD-ROM drive bay
4. 2 USB3.1 Gen1 ports(front), chassis intrusion switch, Kensington Lock supported
5. 1 low-profile expansion slot for add-on cards
6. 250W 80 PLUS Bronze-certified High-efficiency power supply
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-721TQ-250B2
Basic informations
U size Mid-Tower/Mini-Tower
Expansion slots # 1
Motherboard formats support Mini-ITX
Motherboard sizes support 6.7" x 6.7"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 250 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 6
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes