5029P-E1CTR12L
Server Supermicro SSG-5029P-E1CTR12L SuperServer • 826BE1C-R802LPB • X11SPH-nCTF • 2U IPMI
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
5029P-E1CTR12L
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 5029P-E1CTR12L
Warehouse product ID: 291717
Size of the package (LxWxH): 87cm x 68cm x 30cm
UPC/EAN: 672042290727
HS: 8471 49 00 00
ECCN: 5A992C
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
• Application and data serving
• Connectivity/Storage Compute Nodes
• High Availability Storage Appliance Platform
1. Single socket P (LGA 3647) supports Intel® Xeon® Scalable Processors
2. Up to 1TB ECC 3DS LRDIMM, up to DDR4-2666MHz; 8 DIMM slots
3. 1 PCI-E 3.0 x16, 1 PCI-E 3.0 x8, 1 PCI-E 3.0 x8, 1 PCI-E 3.0 x4 (in x8)
4. 2x 10GBase-T with Intel® X557
5. 12 Hot-swap 3.5" SAS/SATA drive bays with SES3; 2 Hot-swap 2.5" NVMe/SATA (rear, optional)
6. SAS3 via Broadcom 3008 controller
7. Server remote management: IPMI 2.0 / KVM over LAN / Media over LAN
8. 3 High-performance 80mm PWM fans
9. 800W Redundant Power Supplies Titanium Level (96%)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU SSG-5029P-E1CTR12L
Basic informations
Server content
See more, section: Parts List - (Items Included)
Qty Product name
1 Chassis: 826BE1C-R802LPB #
1 Motherboard: X11SPH-nCTF #
1 CPU Heat Sink: SNK-P0068PS
Basic wiring
Additional content
RSC RAID
N/D
Power type AC
NVMe support No
NGSFF support No
Family SuperServer
Chassis
Product name 826BE1C-R802LPB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 4
Motherboard formats support ATX
Motherboard sizes support 12" x 9.6"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 800 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 12
3,5" drives support Yes
2,5" drives support Yes
SATA support Yes
SAS support Yes
CD/DVD drive installation possibility No
SAS controller required Yes
Other
Application Storage
Motherboard
Product name X11SPH-nCTF
More info at manufacturer site Click here to view Broken link? Report us.
Chipset C622
Format ATX
Size 12" x 9.6"
Expansion slots # 4
Processor
CPU socket Socket P LGA3647
CPU family Intel Xeon Scalable LGA3647
CPU builtin No
Max. CPU # 1
SNK shape Narrow
System Memory
Max. memory size support 1024 GB
Memory sockets # 8
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 10
SAS support Yes
SAS sockets # 2
SAS type SAS3
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
X722 10GbE
X557 10GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 205 W