216E26-R1200LPB
Chassis Supermicro CSE-216E26-R1200LPB 2U 1200W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
216E26-R1200LPB
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216E26-R1200LPB
Warehouse product ID: 1655
UPC/EAN: 672042069156
1.2U rackmount chassis - supports for maximum motherboard sizes: 13.68" x 13", E-ATX, ATX
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards
3.1U 1000/1200W Redundant Power Supply W/PMbus Gold level
4.7 low-profile expansion slot(s)
5.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216E26-R1200LPB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1200 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes