216E16-R1010LPB
Chassis Supermicro CSE-216E16-R1010LPB 2U 1010W DC Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
216E16-R1010LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216E16-R1010LPB
Warehouse product ID: 1650
UPC/EAN: 672042092314
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1.2U rackmount chassis - supports for maximum motherboard sizes: 13.68" x 13", E-ATX, ATX
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards
3.1U 850W/1010W -48VDC Input Redundant Power Supply W/PMbus
4.7 low-profile expansion slot(s)
5.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216E16-R1010LPB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 1010 W
Power supply type DC
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes