216BE16-R920LPB
Chassis Supermicro CSE-216BE16-R920LPB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
216BE16-R920LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BE16-R920LPB
Warehouse product ID: 1636
UPC/EAN: 672042121229
Availability*: 1 pcs. (estimated delivery time from 1 to 3 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key features :
1. 2U chassis support max. motherboard size - ATX 12" x 10", E-ATX 12" x 13", EE-ATX 13" x 13.68". Support up to ATX 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed.
2. 24 x 2.5" hot-swap drive bay
3. 1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
4. 7 low-profile expansion slot(s)
5. 3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
6. Optional 5 x 6cm fan cooling module for 826B/216B
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216BE16-R920LPB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes