216BA-R920UB
Chassis Supermicro CSE-216BA-R920UB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
216BA-R920UB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BA-R920UB
Warehouse product ID: 1633
UPC/EAN: 672042121182
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1.2U chassis support for SMC Proprietary UIO motherboards max. motherboard size - 12" x 13", 13" x 13.68". Support up to 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3.24-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5.4 full-height & half-length expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
7.Optional 5 x 6cm fan cooling module for 826B/216B
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216BA-R920UB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 12" x 13", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes