216BA-R920LPB
Chassis Supermicro CSE-216BA-R920LPB 2U 920W Redundant Hot-Swap 24xHDD SATA/SAS
Supermicro
216BA-R920LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216BA-R920LPB
Warehouse product ID: 1631
Weight (gross): 24.04 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 68cm x 27cm
UPC/EAN: 672042121175
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 2U chassis support for max. motherboard size - 13" x 13.68", E-ATX and ATX. Support up to 12"x13" MB with rear 2.5" HDD option installed.
2. 24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. 24-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 920W Redundant Platinum Super Quiet power supply W/PMbus
5. 7 low-profile expansion slot(s)
6. 3 x 8cm (7000 RPM) hot-swap PWM cooling fan(s)
7. Optional 5 x 6cm fan cooling module for 826B/216B
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216BA-R920LPB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 920 W
Max. drives # 24
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes