216A-R900UB
Chassis Supermicro CSE-216A-R900UB 2U 900W Redundant Hot-Swap 7xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
216A-R900UB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 216A-R900UB
Warehouse product ID: 1647
UPC/EAN: 672042031504
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1.2U rackmount chassis - supports for maximum motherboard sizes: 13.68" x 13". Optimized for Universal I/O (UIO) motherboard.
2.24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards
3.24-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 24x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 900W hot swap redundant power supply.
5.4 full height expansion slot(s) , 3 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-216A-R900UB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 900 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 7
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes